Dziś jest poniedziałek, 21.09.2020, imieniny Jonasza, Mateusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Dziadowice-Folwark » Aktualności » Lokalna tożsamość zapisana w pieśniach ludowych i lokalnej kuchni

Lokalna tożsamość zapisana w pieśniach ludowych i lokalnej kuchni

 Lokalna tożsamość zapisana w pieśniach ludowych i lokalnej kuchni

Festyn Tradycji Regionalnej, Dzień Seniora w Dziadowicach-Folwarku to czas na kultywowanie tradycji ludowych, oraz ukłon w kierunku tego co ważne. Gdy mówimy o naszej lokalnej tożsamości  to zapisana ona jest najsilniej w pieśniach ludowych i lokalnej kuchni. Tradycje kulinarne od lat są chętnie kultywowane i silnie związane ze Stowarzyszeniem Folwarczanie.  W tym roku do konkursu kulinarnego nasze mieszkanki wkładając w gotowanie nie tylko wiedzę i umiejętności, ale całe serce i pasję przygotowały zupę krem z dyni, krem z gruszki i pietruszki, kopytka, pierogi serowe z białą kapustą. Były też dania dietetyczne: kasza pęczak, łosoś zapiekany i roladki z łososia. Nie zabrakło chleba wiejskiego z wiejskim masłem i gziką, smalcu i kiszonego ogórka. Podczas degustacji potraw uczestnicy imprezy wysłuchali koncertu zespołów ludowych Jarzębinek i Cekowianek. Cykliczne wydarzenia jakim był Festyn to świetna okazja do oficjalnego otwarcia pierwszej siłowni plenerowej w gminie Malanów, która powstała dzięki realizacji przez nasze Stowarzyszenie operacji pod tytułem "Na folwarku zdrowo i bezpiecznie" w ramach projektu grantowego "Oferta usług na rzecz wykluczenia społecznego osób zależnych" Lokalnej Grupy Działania T.U.R. Wsparcie dla rozwoju lokalnego Lider Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Otwarcia siłowni dokonał Wójt Gminy Malanów Pan Sławomir Prentczyński,  Ksiądz Prałat Stanisław Płaszczyk Proboszcz parafii Malanów oraz Prezes Stowarzyszenia Folwarczanie. Następnie instruktorka fitness Pani Aleksandra zademonstrowała jak prawidłowo należy ćwiczyć na urządzeniach siłowni, oraz krótko mówiła na temat jak ważny jest ruch i ćwiczenia dla naszego zdrowia. Równie ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie, o czym przekonywała dietetyk Pani Karolina przedstawiając 10 ważnych przykazań żywieniowych. Podczas imprezy, każdy mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji z Panią dietetyk wykonując analizę składu ciała.

Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas Pan Dariusz Młynarczyk Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Pani Zofia Gruszczyńska Radna Powiatu Tureckiego, Pan Jan Tygielski Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Malanowie, Pan Arkadiusz Wszędybył Sołtys wsi Bibianna, lokalne media.

Korzystając z okazji chcę serdecznie podziękować naszym wiernym darczyńcom za wsparcie: Państwu Ogrodowczyk,  Kubackim, firmie Sun Garden. Dziękuję również mieszkańcom za włączenie się w przygotowania do Festynu i czynny udział w zajęciach. Festyn był współfinansowany ze środków Gminy Malanów, Starostwa Powiatowego w Turku w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

B.K.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności